Vyberte výchozí měnu: CZK EUR GBP USD RUB PLN

Státní svátek - Den osvobození

Druhá světová válka 

Při jednáních s československou vládou o úpravě postavení německé menšiny v Československu Sudetoněmecká strana postupovala podle pokynů Adolfa Hitlera s primárním cílem nedohodnout se a zvýšit tím mezinárodní napětí ve věci postavení Němců v republice.

Velká Británie a Francie, paralyzované zážitky z první světové války a vědomy si vlastní nepřipravenosti na válku, se rozhodly pro politiku ústupků Německu. Po konferenci v Mnichově v roce 1938 získalo Maďarsko jižní Slovensko a Podkarpatskou Rus, Polsko část Těšínska a části severního Slovenska. Stát byl postižen ztrátami průmyslu, přerušením dopravních spojení a přílivem uprchlíků, neboť Sudety muselo opustit na 150 tisíc lidí.

Hitler vydal výnos o zřízení Protektorátu Čechy a Morava. Za vedení a dozoru Němců fungovala protektorátní vláda. Odbojové hnutí snažící se o obnovení předválečného Československa přivítalo vypuknutí druhé světové války. Jen úplnou porážkou Německa mohlo dojít k osvobození národa od nacistické okupace.

V září 1941 byl zastupujícím říšským protektorem v Čechách jmenován Reinhard Heydrich, který okamžitě vyhlásil stanné právo a následně dal zatknout a popravit řadu čelných představitelů domácího odboje. Mezi popravenými byl i předseda protektorátní vlády generál Alois Eliáš.

Postavení zahraniční československé vlády a prezidenta Beneše bylo o to těžší, že k okleštění, rozpadu a okupaci Československa došlo ještě před začátkem druhé světové války. Přesto zahraniční československá vláda dosáhla odvolání francouzského a britského podpisu pod mnichovskou dohodou a v neposlední řadě obnovila Československo. Po roce 1941 se do práce obou větví národního odboje (domácího i zahraničního) stále více zapojovala Komunistická strana Československa, jejíž zahraniční vedení sídlilo v Moskvě.

Prezident Beneš, který měl určující slovo v utváření československé zahraniční politiky, si byl vědom vzrůstu vlivu SSSR na poválečné dění. V roce 1943 uzavřel spojeneckou smlouvu i se Sovětským svazem. 

Osvobození Československa

V noci z 12. na 13. ledna zahájila sovětská vojska ofenzívu, při níž prolomila německé pozice v Poznaňsku a postupovala denně o 60 km. 31. ledna stála Rudá armáda na Odře, což bylo zhruba 70 km od Berlína. Přes naléhání Stalina, který si přál okamžitý útok na Berlín, se sovětské vrchní velení soustředilo na zabezpečení křídel a zahájilo útok proti silnému německému seskupení v Pomořansku. Pokračovaly boje ve Východním Prusku a v Maďarsku. 

Ve dnech 4. až 11. února se v Jaltě konala konference zástupců SSSR, USA a Velké Británie. Německé jednotky zahájily svoji poslední významnější útočnou operaci druhé světové války 6. března (viz Operace Jarní probuzení), ale ta brzy uvízla na tvrdém odporu početně i materiálně mnohem lépe situované Rudé armády a vyčerpala poslední německé rezervy. 

Na západní frontě překročila americká vojska 7. března 1945 most přes Rýn u Remagenu a zahájila postup do nitra Německa. 11. dubna dorazila 9. americká armáda k Labi a vybudovala předmostí necelých 80 km od Berlína. Dne 14. dubna se úplně rozpadla německá fronta v Itálii. 

16. dubna zahájila Rudá armáda útok, jeho cílem měl být obchvat a úplné obklíčení Berlína. První sovětské jednotky dorazily do předměstí německého hlavního města 24. dubna, o den později začal přímý útok na Berlín. 30. dubna 1945 spáchal Adolf Hitler sebevraždu a 2. května se berlínská posádka vzdala. 

Dne 6. května 1945 zahájila sovětská vojska Pražskou ofenzívu proti německým vojskům na území Čech. Kapitulační akty Německa byly podepsány 7. května v Remeši a 8. května v Berlíně. Poslední boje v Evropě se odehrály na území Čech a Moravy, kde byla soustředěno silné uskupení německých vojsk a kde došlo k povstání, přičemž poslední boje se uskutečnily ještě 11. května 1945. 

Československo bylo osvobozeno z většiny Sovětským svazem, jen západní Čechy americkou armádou.

Mnichovské události, doba protektorátu a německý teror vůči českému obyvatelstvu za války měly za následek zhoršení nálad Čechů vůči Němcům. V prvé fázi v měsících po válce probíhal živelný, tzv. divoký, odsun německého obyvatelstva, což vyvolalo kritiku u západních spojenců. V otázce odsunu německého obyvatelstva z Československa panovala všeobecná jednota a přesvědčení o jeho nezbytnosti. Na spojenecké konferenci v Postupimi v roce 1945 byl oficiálně schválen odsunu německých menšin z Československa, Polska a Maďarska.

Sdílení článku:
Autor: Helkon | Počet přečtení: 615x


Kontaktní informace

Milan Hofrichtr - HELKON
Dlouhá třída 903/24a
736 01 Havířov - Město
IČ: 12135488
DIČ: 6703300516

Kamenný obchod: helkon@helkon.cz
E-shop: d.hofrichtr@helkon.cz

Tel.: (+420) 603 426 394
Kamenný obchod: (+420) 596 435 272
E-shop: (+420) 603 264 509
Servis: (+420) 603 426 394

Pondělí - Pátek: 9:00 - 18:00
Sobota: 9:00 - 12:00
Neděle: zavřeno

GPS: 49°46'36.9"N 18°26'38.7"E

Akceptujeme tyto platební systémy

Druhy plateb v našem e-shopu:

  • dobírkou
  • hotově na pobočce
  • platební kartou na pobočce
  • převodem