Vyberte výchozí měnu: CZK EUR GBP USD RUB PLN

Proč investovat do přepěťové ochrany


"Stačí, aby udeřil do elektrického vedení nebo jiného vodiče, třeba telefonního vedení či datových kabelů, a přepěťový impulz může poškodit či zničit spotřebiče v okruhu několika kilometrů,“ vysvětluje Rudolf Kaiser z generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR. "A pak nepomůže ani hromosvod na střeše či pojistky".

Takže při bouřce vypínejte ty elektrické spotřebiče zapojené do sítě, které nemusí být právě v provozu. Zvláště ohrožené jsou přístroje s obrazovkou, tedy televizor a počítač, a také pračka.

"Pokud máte správně nainstalovány přepěťové ochrany, nic vypínat nemusíte. V opačném případě vše vytáhněte ze zásuvek, protože při pouhém vypnutí vypínačů nebo jističů jsou vzdálenosti mezi kontakty tak malé, že přepětí od blesku mezi kontakty přeskočí,“ popisuje Ivan Rezek z firmy REMA, která se zabývá hromosvody a ochranou elektrických sítí proti zvýšenému napětí.

"Důležité je odpojit opravdu všechny přívody. Televizi nezachrání, když ji vytáhnete ze zásuvky a necháte připojenou anténu."

Nezapomeňte odpojit i modem od počítače. "Elektřina z blesku se totiž může šířit i po telefonních linkách. Proto se doporučuje při bouřce netelefonovat,“ doplňuje David Rýva. Výjimkou jsou mobilní telefony, které nejsou k ničemu připojené, ale i ty mohou být rizikem. 

A čím jsou blesky nebezpečné? "Je to silný elektrický výboj, který vzniká v atmosféře. Úder blesku je zkrat mezi mrakem a zemí, kdy se výboj o několika desítkách až stovkách tisíc ampérů sestupující z mraku setká s výbojem ze země. Může způsobit požár a zranit lidi," vysvětluje Petr Kopáček. 

Loňská sezona byla na bouřky bohatá a vypadá to, že letošní se jí bude chtít přinejmenším vyrovnat. Předpovědi počasí hlásí velkou bouřku každou chvíli. "Během roku je v Česku 25 až 40 bouřkových dní a blesky každoročně zapálí několik domů," říká Petr Kopáček. 

Jak mám tedy bezpečně ochránit tyto přístroje?
Přístroje nestačí pouze vypnout, musíte je odpojit od elektrické sítě. Odpojte televizi od antény i od kabelového rozvodu. Odpojte telefonní linku z modemu počítače. Udělejte to, když dům opouštíte, nebo hned při začátku bouřky. Pokud na to zapomenete, hrozí, že blesk přístroje zcela zničí nebo poškodí.

Mohu při bouřce pracovat s elektrickými spotřebiči?
Pokud to není naprosto nezbytné, raději se tomu vyhněte. Nebezpečné jsou veškeré činnosti, k nimž je zapotřebí elektřiny. I když jde třeba jen o fénování vlasů či holení elektrickým strojkem. Dokonce i telefonování z pevné linky může být nebezpečné. "Blesk je nevyzpytatelný. Při lehkovážném užívání elektrospotřebičů za bouřky už došlo k vážným úrazům, dokonce i smrtelným," varuje mluvčí hasičů Petr Kopáček.

Je možné majetek proti úderu blesku pojistit?
Ano, pojišťovny nabízejí pojištění elektrospotřebičů proti úderu blesku a proti dalším živelním pohromám. Další možností je využít takzvané přepěťové ochrany. Vypadá různě, například jako prodlužovačka s více zásuvkami, která se zapojí mezi spotřebič a elektrickou zásuvku. Toto zařízení převede výboj blesku do místa, kde nezpůsobí škodu, a spotřebiče tak ochrání. Na ochranu spotřebičů před bleskem je dobré myslet nejen při bouřce, ale také třeba před odjezdem z domova na dovolenou. Úder blesku do jednoho spotřebiče může prostřednictvím elektrického vedení způsobit i zničení všech ostatních. 

nabídka přepěťových ochran:

www.helkon.cz/detail/elektroinstalacni-material/vidlice-prodluzovaci-snury-prepetove-ochrany/prepetova-ochrana-konig-5-1.html

www.helkon.cz/detail/elektroinstalacni-material/vidlice-prodluzovaci-snury-prepetove-ochrany/prepetova-ochrana-lestar-lft-2001-multiprotector.html
zdroje: mf dnes, i dnes a jiné..

Sdílení článku:
Autor: Helkon | Počet přečtení: 2266x


Kontaktní informace

Milan Hofrichtr - HELKON
Dlouhá třída 903/24a
736 01 Havířov - Město
IČ: 12135488
DIČ: 6703300516

Kamenný obchod: helkon@helkon.cz
E-shop: d.hofrichtr@helkon.cz

Tel.: (+420) 603 426 394
Kamenný obchod: (+420) 596 435 272
E-shop: (+420) 603 264 509
Servis: (+420) 603 426 394

Pondělí - Pátek: 9:00 - 18:00
Sobota: 9:00 - 12:00
Neděle: zavřeno

GPS: 49°46'36.9"N 18°26'38.7"E

Akceptujeme tyto platební systémy

Druhy plateb v našem e-shopu:

  • dobírkou
  • hotově na pobočce
  • platební kartou na pobočce
  • převodem