Vyberte výchozí měnu: CZK EUR GBP USD RUB PLN

Příprava espressa

Příprava espressa a historie kávy

Historie kávy
Za tři století, po které se zvyk pití kávy neustále rozšiřuje, objevili lidé mnoho způsobů její přípravy a vyzkoušeli mnoho přísad na zpestření její chuti. Cílem však bylo vždy z vody a mletého kávového prášku připravit roztok a ten zpestřit nějakou ingrediencí. Množství zvolené přísady by v žádném případě nemělo přebíjet charakter kávové chuti. Vždy se má jednat o kávu s rumem a ne naopak. V dnešní době je používáno pět způsobů získávání kávového roztoku. Vařením: původní turecký způsob:v konvici nebo džezvě ohřejeme vodu do které nasypeme kávu a necháme vzkypět. Po ustání přeléváme do šálků a ihned podáváme. Spařením,český turek: kávu zaléváme horkou vodou přímo do šálků. Je vhodné nejprve zalít asi třetinou vody a po chvilce dolít. Překapáváním: káva se spaří horkou vodou ve filtračním nástavci, který oddělí roztok od sedliny. Espresso: roztok se získává spařením kávy horkou vodou při vysokém tlaku. Příprava dobrého espressa je věda přesahující rámec tohoto článku. Instantní káva: je připravována zalitím kávovinového výtažku vodou o teplotě 80°C, extrakt se zcela rozpustí a nezanechává sedlinu. Tento způsob přípravy je využíván ve velké většině automatů provozovaných v ČR. 


Nejvíce pěstovaný druh kávovníku Coffea arabica (asi 65% světové produkce) získal svůj druhový název po zemi, která je většinou považována za jeho kolébku. Existují ovšem i názory, že tato rostlina pochází z Habeše a ze Súdánu. Důkaz potvrzující některou z těchto teorií bohužel nemáme. Nejstarší písemnou zmínku o kávě najdeme pravděpodobně v knize arabského lékaře Rhazema z desátého století. Ten za rodiště kávy považuje náhorní plošinu podél jezera Tana v Etiopi. Káva zde dodnes roste planě. První kultivace kávy byla údajně provedena kolem roku 570 našeho letopočtu v Jemenu, kam kávu spolu s etiopskými otroky přivezli arabští obchodníci. Až do šestnáctého století byli Arabové pravděpodobně jedinými milovníky kávy na světě. Na postupném rozšiřování této dnes jedné z nejvýznamnějších zemědělských komodit měli zpočátku zásluhy hlavně nomádští kočovníci a obchodníci. Příprava espressa

Káva
Používate-li mletou kávu k přípravě espressa, pak ji skladujte ve vzduchotěsně uzavřené nádobě na chladném, suchém místě nejdéle však jeden týden, protože potom se ztrácí její aroma.
Nejlepší chuti a vůně dosáhnete s kávou namletou těsně před přípravou.
Zrnkovou kávu skladujte ve vzduchotěsné uzavřené nádobě na chladném a suchém místě a to nejdéle jeden měsíc.
Mletou ani zrnkovou kávu nikdy neuchovávejte v chladničce ani v mrazničce. 

                                                                                                                                                                         
Proud vody
Dbejte na to, aby voda při spařování kávy proudila filtrem správnou rychlostí.
Je-li proud vody pomalý, pak bude káva vytékat příliš dlouho. Výsledkem bude tmavé a hořké espresso s nevzhlednou pěnou nejednotné barvy na povrchu.
Je-li proud vody příliš rychlý, pak káva vytéká pouze krátce a nestačí získat správnou chuť a aroma, espresso bude vodnaté s malým množstvím řídké pěny na povrchu.
Proud vody lze upravit použitím většího nebo menšího tlaku při pěchování kávy ve filtru
a také hrubším nebo jemnějším namletím kávových zrn.

Mletí kávy
Kupujete-li mletou kávu, pak jedině tu, ktrerá je určená přímo pro přístroje na přípravu espressa/cappuccina.
Pokud si melete kávu sami, měla by být jemná, ale ne příliš, nebo dokonce práškovitá. Namletí kávy ovlivňuje rychlost, jakou voda protéká filtrem, a tím také výslednou chuť a vzhled připraveného espressa. 

Sdílení článku:
Autor: Helkon | Počet přečtení: 2223x


Kontaktní informace

Milan Hofrichtr - HELKON
Dlouhá třída 903/24a
736 01 Havířov - Město
IČ: 12135488
DIČ: 6703300516

Kamenný obchod: helkon@helkon.cz
E-shop: d.hofrichtr@helkon.cz

Tel.: (+420) 603 426 394
Kamenný obchod: (+420) 596 435 272
E-shop: (+420) 603 264 509
Servis: (+420) 603 426 394

Pondělí - Pátek: 9:00 - 18:00
Sobota: 9:00 - 12:00
Neděle: zavřeno

GPS: 49°46'36.9"N 18°26'38.7"E

Akceptujeme tyto platební systémy

Druhy plateb v našem e-shopu:

  • dobírkou
  • hotově na pobočce
  • platební kartou na pobočce
  • převodem