Vyberte výchozí měnu: CZK EUR GBP USD RUB PLN

Jak si vybrat kuchyňský robot? Jednoduše podle toho, co umí!

Pokud chcete skutečně vařit a péct, univerzální robot za pár korun vám bude k ničemu - bude mít jen jeden tvar nože, který sice cibuli naseká správně, ale místo nahrubo umletého masa nabídne jen nevzhlednou kaši. A domácí majonézu v něm nepřipravíte vůbec, protože schopnost zpracovávat tekuté potraviny mu bude chybět úplně.

Je úplně zbytečné nepéct buchty, nepřipravovat krémy, dorty, pochoutky z mletého masa jen proto, že příprava surovin na tyto pokrmy je ručně složitá, když na trhu existují kuchyňští roboti. Pokud si vyberete správného pomocníka, vězte, že jej do skříně neschováte, ale budete pravidelně využívat a on dostane čestné místo přímo na kuchyňské lince.

Nevybírejte ale jen podle ceny!
Zvlášť laciný výrobek vám asi nakonec příliš nepomůže, protože nepřipraví dostatek těsta, nebude umět umlít maso na několik "velikostí" nebo mu bude chybět schopnost zpracovávat tekutý materiál. U skutečného robota nebude chybět žádná z těchto funkcí, bude mít mlýnek, který namele maso na požadovanou hrubost, bude mít dost velkou nádobu i výkon motoru, aby zpracoval kilo (i víc) mouky i se všemi přísadami na těsto, bude umět nastrouhat sýr i namlít ořechy, dokonce i z pomerančů připraví ráno chutný džus. Vy ale zase na oplátku budete muset zvládnou umění jeho obsluhy (vyměňovat nádoby, nástavce). Když si však vyberete přístroj, který myslí na uživatelský komfort, nebude to trnitá cesta, ale zábava.
Ceny dobrých kuchyňských robotů začínají většinou na zhruba 4000 korunách. Značkové pomocníky v nerezovém provedení pak většinou neseženete pod pět tisíc. Ale díky akcím, které mívají i internetové obchody, mnohdy za tuto cenu seženete spotřebič, který by v kamenném obchodě stál i o polovinu více. 
                                                                                                                                                                                       


Slabí a silní

Nejslabší roboty mohou mít příkon 350W, což ale znamená malý objem míchacích nádob a nemožnost využití některého vybavení. Další nevýhodou, kterou můžeme u takto slabého přístroje očekávat, bude omezení maximální doby použití bez přestávky z důvodu možnosti přehřívání motoru. Výhodou jistě bude nízká cena. Naopak nejsilnější domácí pomocníci konzumují 800 až 1000W. Nedávno byly na trh uvedeny přístroje s příkonem dokonce 1400W, což jsou s velkou pravděpodobností historicky nejvýkonnější kuchyňské roboty pro domácí použití. S velikou silou jsou spojeny velké možnosti, což znamená široké vybavení včetně mlýnků na maso nebo až pětilitrových nádob pro přípravu pokrmů. 

Srdcem robotu je motorová jednotka
Motorová jednotka má za úkol nejen pohánět všechna příslušenství, ale také umožňuje nastavit správné otáčky pro každý druh činnosti, případně může automaticky regulovat svůj výkon podle zatížení. Pulzní poloha spínače a pulzní tlačítko dovoluje spouštět robot jen po dobu stisku tlačítka nebo přidržení spínače. To je výhodné například při sekání potravin.
Moderní přístroje nabízejí škálu programů, které podle zvolené činnosti upraví jeho chod tak, aby nejlépe vyhovoval upravovanému pokrmu. Některé dokonce nabízejí integrovanou váhu, funkce automatického spuštění po vložení potravin i vypnutí po jejich zpracování. 

Jistě důležitým parametrem motorové jednotky je příkon. Úmyslně uvádím příkon místo výkonu, protože zatímco příkon najdete v každém katalogu, výkon udává jen mizivé procento výrobců. Obě veličiny jsou na sobě prakticky přímo závislé. Většinou platí, že čím je robot lépe vybavený a čím větší množství potravin umí zpracovat, tím musí být vyšší jeho příkon. Je to proto, že některé činnosti vyžadují více síly, například hnětení či mletí masa.
Na některých motorových jednotkách najdete vespod pojistku proti přetížení. Ta vypne přívod proudu do motoru pokud se přehřívá v důsledku příliš dlouhého použití, přetížení nebo při závadě. Pokud se tedy robot nečekaně zastaví, nechejte jej minimálně patnáct minut vychladnout, poté zamáčkněte pojistku zpět a zkuste pracovat dál. Když pojistka za krátký čas opět vypne a robot není přetížen, nezbývá, než svěřit přístroj autorizovanému servisu.
Motorová jednotka zpravidla nabízí dva pohony pro příslušenství. Pomaloběžný pohon je určen pro nasazení míchací a hnětací mísy s příslušenstvím pro míchání, šlehání, hnětení, strouhání nebo mletí. Druhý, rychloběžný pohon je využit pro mixér nebo minidrtič. 

Univerzálnost je stěžejní výhodou
Je mnoho různých činností, které musí hospodyňka při vaření zvládnout a proto musí být kuchyňský robot vybaven tak, aby dokázal s každou touto činností pomoci. Proto považuji široké vybavení za jednu z nejdůležitějších vlastností tohoto přístroje. Protože zdaleka ne všechny domácnosti využijí široké možnosti většiny kuchyňských robotů, dodávají výrobci sestavy často se základním vybavením nebo sestavy se stejnou motorovou jednotkou, avšak různě vybavené. Další nářadí lze zpravidla přikoupit. Pokud plánujete pozdější rozšíření, je důležité informovat se na možnost dokoupení příslušenství již při výběru přístroje.


Pokud však očekáváte víc, vybírejte přístroj ještě vyšší kvality, který bude nejen silný, ale také inteligentní - takový sám rozpozná druh a množství zpracovávané suroviny a sám si bude potřebný výkon i rychlost šlehání, mletí, míchání či hnětení regulovat. Hleďte také na to, aby se dal přístroj dobře připevnit na kuchyňskou linku (přísavné nožičky), aby se jednotlivé díly vyměňovaly snadno a daly se umývat i v myčce na nádobí, aby měl pojistku proti přehřátí a případně, aby se k němu daly v budoucnu dokoupit další díly - příslušenství.

Sdílení článku:
Autor: Helkon | Počet přečtení: 2349x


Kontaktní informace

Milan Hofrichtr - HELKON
Dlouhá třída 903/24a
736 01 Havířov - Město
IČ: 12135488
DIČ: 6703300516

Kamenný obchod: helkon@helkon.cz
E-shop: d.hofrichtr@helkon.cz

Tel.: (+420) 603 426 394
Kamenný obchod: (+420) 596 435 272
E-shop: (+420) 603 264 509
Servis: (+420) 603 426 394

Pondělí - Pátek: 9:00 - 18:00
Sobota: 9:00 - 12:00
Neděle: zavřeno

GPS: 49°46'36.9"N 18°26'38.7"E

Akceptujeme tyto platební systémy

Druhy plateb v našem e-shopu:

  • dobírkou
  • hotově na pobočce
  • platební kartou na pobočce
  • převodem